חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אבחון דמנציה

מהי דמנציה?

דמנציה היא אחת המחלות השכיחות עמן מתמודדים אנשים לעת זקנה. מדובר במחלה חשוכת מרפא והיא מאופיינת עם ירידה מתקדמת(פרוגרסיבית) ביכולותיו הקוגניטיביות והתיפקודיות של האדם הלוקה בה. למרות שאין דרך לעצור את המחלה או לרפא אותה כליל, יש תרופות ושיטות טיפול שונות ומגוונות המאפשרות לעכב במעט את קצב ההתפתחות שלה כמו אבחון דמנציה מוקדם, בכך לאפשר לחולים בה לזכות לאיכות חיים טובה יותר.

אבחון דמנציה

כיצד מאבחנים דמנציה?

אבחון דמנציה אצל מבוגרים מוקדם הוא חשוב, שכן באמצעותו ניתן להכין את החולה ובני משפחתו למה שמצפה להם בעתיד, מבעוד מועד, ולאפשר לחולה בדמנציה לקבל החלטות חשובות הנוגעות לחייו כמו למשל לערוך ייפוי כוח מתמשך ואו צוואה. כמו כן באמצעות אבחון ניתן להתחיל טיפול בדמנציה, לקבל סיוע מביטוח לאומי  ולהאט את קצב הידרדרותה של המחלה.

אבחון דמנציה אצל מבוגרים כולל כמה בדיקות, ביניהן:

  • בדיקת השפה – על הנבדק לזהות חפצים בשמם ולבצע פעולות על פי הוראות כתובות ובעל פה.

  • בדיקת הזיכרון – על הנבדק יוטל לחזור באופן ספציפי על מילים שנאמרו לו במהלך הבדיקה.

  • בדיקת התמצאות – בשלב זה תיבדק מידת ההתמצאות של הנבדק במקום ובזמן על ידי שאלות שונות ומגוונות.

שיטת אבחון זו מבוצעת על ידי מבחן המיני מנטל(MMSE – Mini Mental State Examinaiton) ובמהלכה הנבדק צובר נקודות.

על פי מספר הנקודות שהניבדק צובר ניתן לקבוע באם הוא סובל מירידה קוגניטיבית בכלל ובאילו שטחים בפרט.

מלבד האבחון, הנבדק יוזמן לבצע בדיקות דם רלוונטיות על מנת לשלול גורם מטבולי שעשוי לגרום לירידה קוגניטיבית זאת. בנוסף יתבקש הניבדק לבצע סי טי ראש, על מנת לשלול בעיות רפואיות במוח העלולות לגרום ואו לתרום לירידה הקוגניטיבית כמו למשל גידול במוח.

כיצד המחלה באה לכדי ביטוי?

אחד מהסממנים של דמנציה הוא ירידה בזיכרון לטווח קצר. הדבר מתרחש כתוצאה מפגיעה באזורים של המוח האחראיים על זיכרון זה. על פי רוב, אנשים הסובלים מדמנציה יחוו פגיעה בהבנה, ביכולות החשיבה ופתרון בעיות, ביכולות התכנון, בתפקודי השפה ועוד. פגיעה זו עשויה להוביל לתסכול רב הן בקרב החולים עצמם והן בקרב חבריהם ובני משפחתם.

טיפול באלצהיימר
רופא גריאטרי פרטי

מהם דרכי הטיפול בדמנציה?

טיפול בדמנציה מתבצע בהתאם לחולה ולדרגת חומרתה של המחלה. יש להבין כי לא קיים טיפול אשר יכול לרפא את המחלה. אולם כן ישנו טיפול שבכוחו להשפיע על קצב הידרדרות המחלה.

השלב הראשוני הוא להבין מדוע המחלה נגרמה ואז להחליט על סוג הטיפול הרצוי. במקרים מסוימים טיפול תרופתי יספק את המענה הדרוש. במקרים אחרים יהיה צורך לשלב פעילות טיפולית אשר תשפר את היכולות הקוגניטיביות של המטופל.

שינויים בהתנהגות אצל חולי דמנציה

דמנציה מופיעה בעיקר אצל אנשים מבוגרים, כאשר ככל שהשנים עוברות כך גדלה בהתאם מידת הסיכון. מלבד פגיעה בזיכרון, הדמנציה עשויה גם להוביל לשינויים בהתנהגות. מומלץ ללמוד על הסממנים ולהכיר אותם כדי לדעת איך להתמודד עמם בעתיד.

בין השינויים האופייניים למחלת הדמנציה:

  • אפאתיות אל מול התקפי זעם
  • הימנעות מאכילה אל מול אכילת יתר
  • פרנויה וחשדנות יתר
  • חוסר מעש
  • נדודי שינה
  • שינויים בתפקוד המיני ועוד..

כיצד ניתן להתמודד עם המחלה?

כדי להתמודד טוב יותר עם דמנציה ועל מנת לקבל את הטיפול המתאים מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום אבחון דמנציה אצל מבוגרים שיאבחן את המחלה וירשום טיפול תרופתי ובכך לעכב את הידרדרות המחלה. כמו כן, ייעוץ מקצועי יסייע לכם לדעת בטרם עת עם מה הנכם מתמודדים, וכתוצאה מכך להמשיך לחיות ולהתנהל כמה שיותר טוב לצד המחלה. לקריאה נוספת בנושא טיפול בדמנציה לחצו על הקישור.

למי פונים?

באמצעות פנייה לייעוץ מקצועי ניתן, במקרה של דמנציה, לעכב את התקדמות המחלה  ולשפר את איכות החיים של החולה. במידה וקיים חשש לדמנציה אתם מוזמנים לתאם תור לפרופ' אלי מזרחי, גריאטר בעל ניסיון רב בתחום. לעבור הערכה מתאימה וללמוד על האפשרויות העומדות לרשותכם בהתמודדות עם המחלה.

פרופ' אלי מזרחי
מומחה בגריאטריה, פסיכוגריאטריה
מספק אבחון וטיפול בדמנציה בבית ובמרפאה.
מעניק תמיכה, ליווי צמוד וייעוץ מקצועי, כך שתוכלו להתמודד עם המחלה באופן כמה שיותר מיטבי.
לתיאום פגישה צרו קשר

תוכן עניינים

התקשרו דילוג לתוכן